COMPARISON TOOL

Automatically find the closest machine for a complete comparison of specifications and operating costs.

Start by making your selection below

Auto Comparison
Edit Layout RESET

Specifications

Operating Cost

Cost Comparison

Operating Cost Assumptions

Ice Production/day (lb) =
Electricity Cost: 1 kWh =
$0.1074
Electricity cost represents the national commercial average.

Source: Typical Bills and Average Rates Report, Summer 2017, Edison Electric Institute
Water Cost: 1 Gallon of Water =
$0.0067
Combined water cost is based on $2.00/ccf for water and includes $3.00/ccf for sewer.

Source: Food Service Technology Center
# of Days in Use/Year =
365
% of Time in Use =
50%
Edit

Search by model number

— OR —

Search by manufacturer